Koto

Naoko Kikuchi představuje hru na koto ve Studiu NEIRO.

Tradiční japonský strunný nástroj koto je možné si ve vršovickém studiu NEIRO zapůjčit. Úplným začátečníkům pak úvodní lekce poskytne hráčka na housle a koto Anna Romanovská Fliegerová, studentka u profesionální kotiskty žijící ve Frankfurtu Naoko Kikuchi. NEIRO zároveň organizuje lekce s hostujícími vyučujícími ze zahraničí, zejména s Naoko Kikuchi. 

Naše nástroje jsou profesionálně udržované japonským nástrojářem.

Máte zájem? Kontaktujte nás.

 

Anna Romanovská Fliegerová

Narodila se v roce 1982 v Praze. Vystudovala hru na housle na Pražské konzervatoři. V červnu 2008 dokončila magisterské studium na PedF UK v Praze (obory housle a hudební výchova). V současnosti se tamtéž věnuje doktorské studium. Tématem její dizertační práce je život a dílo irského hudebního skladatele Johna Buckleyho.

Od roku 2000 pravidelně spolupracuje s komorním orchestrem Berg, tělesem, které se orientuje na interpretaci soudobé hudby. Díky šéfdirigentovi Peteru Vrábelovi a inscenaci Schwarz auf weiss německého skaldatele Heinera Goebbelse Anna začala hrát na tradičním japonským nástroj koto. Part pro koto je totiž součástí Goebbelsovy partitury a v Praze tehdy nebyl nikdo, kdo by hru na tento nástroj ovládal. V roce 2009 Anna absolvovala první soukromý kurz u profesorky Haruko Watanabe. Díky Prague Shakuhachi festivalu, který do Prahy pravidelně zve přední japonské umělce, se Anna seznámila také s mistryní hry na koto, paní Naoko Kikuchi. Absolvovala u ní několik master class i soukrom ých hodin a začala tak objevovat kouzlo třinácti strun.

Anna se pravidelně věnuje improvizaci na tento nástroj v různých alternativních hudebních seskupeních (Prázdné hory jsou plné větru a deště, Trio TRH) a zaměřuje se též na provádění skladeb soudobých českých autorů, kteří koto zařadili do svých partitur (Slavomír Hořínka, Ivana Loudová, Vlastislav Matoušek).