Bývalí rezidenti

Byron Asher (US) 
listopad 2023

Saxofonista, klarinetista a skladatel žijící v New Orleans se věnuje hledání nových možností improvizované a komponované hudby, často na základě klasického jazzu. Jeho záběr sahá od „freejazzové párty kapely“ Basher přes ansámbl Skrontch Music, který reflektuje neworleanský jazz ze začátku 20. století v kontextu diskriminačních zákonů Jima Crowa, po abstraktněji laděnou spolupráci s bubeníkem Bradem Webbem.

Výstupem Asherovy rezidence byla performance v Punctum Krásovka, kde vystoupil dne 8. 11. 2024 ve 20.00 h po boku místních umělců – zpěvačky Annabelle Plum, Annabelle Plum, Káťou Vackovou, Martinem Debričkou, Jakubem Švejnarem a Markem Kimei Matvijou.

 

Ravi Kittappa (US)
srpen, 2023

Ravi Kittappa je skladatel, který v současné době žije v Portlandu. Deník New York Times popsal “živé zvukové krajiny” nedávného představení jeho díla Decantations III jako “svůdné” a “meditativní”. Raviho skladby byly objednány a premiérovány mimo jiné soubory Color Field Ensemble, Ensemble Dal Niente, ECO Ensemble, Quince Contemporary Vocal Ensemble, perkusionistou Owenem Weaverem a Talea Ensemble. Byl poctěn účastí na mezinárodních festivalech, jako jsou Ostravské dny, Bowling Green New Music Festival, MATA Festival a Bang on a Can Summer Institute.

Na jaře 2012 založil Ravi sérii nové hudby Permutations, kterou pořádá společně s klavíristou Karlem Larsonem.

Ravi studoval filozofii na Univerzitě Johnse Hopkinse a hudbu na Kolumbijské univerzitě. Nedávno dokončil doktorát z hudební kompozice na Kalifornské univerzitě v Berkeley. V letech 2018-2019 byl Ravi prostřednictvím Komise J. Williama Fulbrighta hostujícím skladatelem na Akademii múzických umění v Praze (HAMU). Ravi působí na fakultě hudebního a zvukového umění na Portland Community College.

Výstupem Kittappovi rezidence v Neiru bude nová skladba pro quarteto Fama Q.  Pro houslistu quarteta již Ravi v minulosti napsal skladbu, která byla v roce 2023 uvedena na festivalu Echofluxx.

 

Alanna Baxter (AU)
srpen 2023

Alanna Baxter je mladá australská umělkyně, která je držitelkou bakalářského titulu oboru výtvarného umění z RMIT univerzity v Melbourne.

Alanina rezidence bude završena výstavou v pop-up výstavním prostoru Neiro Můstek, kde umělkyně představí své kresby a jednu malbu.

 

Moksha Richards (AU)
srpen 2023

Moksha Richards je mladá umělkyně z Austrálie, která v listopadu 2022 dokončila bakalářské studium výtvarného umění na univerzitě RMIT v Melbourne.

Součástí její rezidence v Neiru bude otevřený ateliér v novém pop-up výstavním prostoru Neiro Můstek, kde představí své kresby s vizuálními vlivy pražské architektury, logy a sémiotiky.

 

Kinya Sogawa (JP)
červen 2023

Kinya Sogawa je hráč na shakuhachi a výrobce fléten shakuhachi j, jehož hra spojuje světy tradiční a současné hudby. Vyrábí vlastní nástroje a jeho jedinečný zvuk promlouvá k mezinárodnímu publiku prostřednictvím koncertů a slavných hollywoodských produkcí. Jeho hluboké porozumění pro tento hudební nástroj zpřístupňuje shakuhachi a jeho hudbu publiku všech věkových kategorií.
Studoval hru na shakuhachi u Katsuyi Yokoyami, který uvedl premiéru klíčového díla Torua Takemitsua – November Steps. Sogawa studoval výrobu shakuhachi u legendárního Chikuzena Tamaie, otce moderní shakuhachi.

Během své rezidence v Neiru povede Kinya Sogawa třídenní intenzivní workshop výroby shakuhachi.

 

John Kaizan Neptune (US)
červen 2023

John Kaizan Neptune je špičkový hráč a výrobce fléten shakuhachi [šakuhači] z prefektury Chiba. Jeho analytický přístup k tvarování vnitřního sloupce flétny mu umožnil jemně doladit jednotlivé noty napříč třemi oktávami, čímž vznikly dobře vyvážené, přesně laděné nástroje, které jsou svou projekcí srovnatelné se západními klasickými nástroji. V posledních letech se John Kaizan zaměřil také na výrobu špičkových jinashi [džinaši] shakuhachi. Jeho flétny můžete slyšet v koncertních sálech v rukou japonských a mezinárodních mistrů, jako jsou Kifu Mitsuhashi, Reison Kuroda, James Nyoraku Schlefer, Kaoru Kakizakai, Adrian Freedman a mnoho dalších. Kromě toho, že je John Kaizan Neptune výrobcem shakuhachi, je i mimořádným hráčem, skladatelem a průkopníkem jazzu na shakuhachi.

V rámci rezidence John povede intenzivní workshop výroby shakuhachi, kde představí své unikátní výrobní a hrací techniky, dále bude účinkovat v rámci festivalu ISFP 23.

 

Margaret Leonard

březen 2023

Margaret Leonard maluje od roku 1976. Vystudovala malířství na Main College of Art & Design. Její současná tvorba odráží hluboký pocit znechucení nad současnou politickou situací v USA.

Open Studio Margaret Leonard je součástí její umělecké rezidence v NEIRO Association for Expanding Arts z.s.

 

Monique van der Wal (NL)
říjen 2022   

Monique van der Wal patří mezi mladé umělce zabývající se novými médii. Její grafiky, videa a instalace spojují retrofuturistickou estetiku s angažovaným posláním. Van der Wal vystudovala ilustraci na univerzitě v Utrechtu, v současnosti studuje ve švédském Gothenburgu.

Výstupem umělecké rezidence byla internetová instalace OMNI INN, která se konala v paláci AXA.
Výstavu zahájila dne 6. 10. 2022 vernisáž, kterou oživilo ženské freejazzové duo Annabelle Plum & Žaneta Vítová.

 

Chikako Goto (JP)
září 2022     

Chikako Goto (65) žije v městě Yufuin v prefektuře Oita. Vystudovala na anglické Goldsmith College a Byam Shaw School of Art. Dlouhodobě se věnuje prolínání výtvarného umění evropské vážné hudby, japonské hudby a divadla. Brittonem inspirované War Requiem je úspěšná série a performance, která byla prezentována mezinárodně v galeriích v Německu, Rusku a Japonsku.

Japonská umělkyně Chikako Goto, která Prahu navštívila v rámci umělecké residence NEIRO, bude před zraky diváků vytvářet díla ze série The War Requiem. The War Requiem je umělecká performance inspirovaná stejnojmennou skladbou Benjamina Brittena. Umělkyně maluje japonskou tuší obrazce připomínající legendární zenové kruhy Zenga, které odráží stav mysli jejich tvůrce. Jejím cílem je stále připomínat skutečnost války, ikdyž její dlouhé trvání otupuje mysl. “Vždy se před vytvořením každé malby zastavím, zavřu oči a nemyslím na nic. Teď. Teď je válka.”

 

Hiroya Miura (JP)
srpen 2022 

Rodák ze Sendai v Japonsku, působí jako skladatel a performer v Severní Americe. Skladby Miury, oceněné Allanem Kozinnem z New York Times jako „acidické a taktilní“, zkoumají „nepřetržitou změnu rovnováhy“ mezi tradicemi, hráči, nástroji a zvukovými objekty. Pro sezónu 2019-20 Miura složil mikrooperu Sharaku Unframed pro hráče na šamisen Hidejiro Honjoh a sanfranciský Left Coast Chamber Ensemble a Galactic Monarchs, hudbu pro koncert pro shakuhachi pro Johna Kaizana Neptuna a pražský BERG Orchestra. Mimo jiné mu byla udělena rezidence Rockefeller Foundation Bellagio Center Arts and Literary Arts, rezidence la Napoule Art Foundation, HB Studio rezidence a Willapa Bay AiR rezidence.

Během své rezidence v Neiru pokračoval Miura ve svém studiu skladby pro shakuhachi, shamisen a rozšířené hlasové techniky. V současné době pracuje Miura na dokončení opery na motivy příběhu Mileny Jesenské a Franze Kafky. Tato opera by měla být realizována v příštím roce a má plánované premiéry v New Yorku, Tokiu a v České republice. Neiro zprostředkovalo schůzky s vokalistkou opery Annabelle Plum, dalšími místními skladateli a hudebníky, kteří se podílejí na tomto projektu.

 

Byron Asher (US)
srpen 2022 

Saxofonista, klarinetista a skladatel žijící v New Orleans se věnuje hledání nových možností improvizované a komponované hudby, často na základě klasického jazzu. Jeho záběr sahá od „freejazzové párty kapely“ Basher přes ansámbl Skrontch Music, který reflektuje neworleanský jazz ze začátku 20. století v kontextu diskriminačních zákonů Jima Crowa, po abstraktněji laděnou spolupráci s bubeníkem Bradem Webbem. Ve všech případech se přitom Asherovi daří skladby, které jsou zároveň ucelené a skutečně svěží

Završením Asherovy rezidence byla performance v Punctum Krásovka, kde se představil po boku místních umělců – zpěvačky Annabelle Plum a ansámblu Stratocluster.

 

Tassos Tataroglou (GR)
červenec 2022                                                                                             

Tassos Tataroglou, řecký multiinstrumentalista (trubka, shakuhachi, hlas, kytara), tvoří autorskou soudobou a improvizovanou hudbu. Stvořil jedinečný nástroj – dvojitou mikrotonální trubku (duplex microtonal trumpet), pro kterou vytváří osobité, citlivé a mnohovrstevnaté hudební environmenty čerpající z estetiky živé elektroniky, jazzu a field recordings. Tassos Tataroglou od roku 2013 žije ve švýcarské Basilei, je členem Unorthodox Jukebox Kollektiv, Insub Meta Orchestra a Incounterpoint vol.1. Vystudoval hudební teorii, zpěv a trubku v Athénách a Thessalonikách, a volnou improvizaci a dirigování na Basilejské hudební akademii. Na japonskou shakuhachi jej vede Ueli Fuyûru Derendinger.

Tassose Tataroglou v rámci své umělecké residence ve studiu NEIRO vystoupil na koncertu v žižkovském klubu Punctum.

 

Scolari  (PT)
prosinec 2021

Jejich hudba je plynoucí konverzací mezi elektronikou Silvy a Pereiry a Vicentovou trumpetou; je otevřenou cestou k tvorbě nového hudebního jazyka založeného na zkoumáníněkterých binomů společných pro trojici hudebníků: hluk / ticho, abstraktní / konkrétní a melodický / disonantní.

Portugalské trio Scolari v čele s legendárním trumpetistou Luísem Vicentem během své rezidence nahráli s Annabelle Plum a Kimei Matvijou společné album a uvedli koncert v žižkovském klubu Punctum.

 

Naoko Kikuchi (Japonsko) 
listopad 2021

Světová virtuózka na japonské koto vystudovala NHK School of Performing Traditional Japanese Instruments, kde získala mistrovskou licenci. V současné chvíli působí v Berlíně a svůj neobyčejný talent využívá ve velkém spektru aktivit sahajících od premiérování nových skladeb, objednávkám nové hudby pro koto, spolupráci s dalším hudebníky a umělci (tanec a drama) ke hře tradiční a komorní hudby pro koto.

Během své rezidence Naoko vystoupila společně se světoznámým hráčem na shakuhachi Jeanem Françoisem Lagrostem, cembalistkou Monikou Knoblochovou a českým mistrem na shakuhachi Markem Kimei Matvijou na koncertu hudby Torua Takemitsua, Makiho Ishiiho, Tadao Sawaie, Yukiko Watanabe a Ichira Sekiho, který se konal v Divadle Archa.

 

Steve Cohn (USA) 
říjen 2021

Newyorský pianista, shakuhachista, jazzman a improvizátor, jehož hudba prošla za jeho hudební kariéru dramatickým vývojem.

Již podruhé byl Steve hostem Neira. Společně s Annabelle Plum, Markem Kimei Matvijou a hostem Georgem Cremaschim  uvedl v rámci své rezidence nové skladby a skladby inspirované Hábovým hudebním odkazem v rámci koncertu na pražské HAMU.

 

John Kaizan Neptune (US)
září 2021                                                                                         

Legendární hráč a  přední výrobce shakuhachi, jehož výjimečnost spočívá v tom, že jako jeden z prvních západních hráčů reinterpretoval japonskou flétnu shakuhachi a adaptoval ji pro západní hudbu a jazz.

V rámci rezidence John vedl dva intenzivní workshopy hry a výroby shakuhachi, kde představil své unikátní výrobní a hrací techniky, dále účinkoval v rámci festivalu ISFP 21 se skvělým Orchestrem Berg a Stratoclusterem, na festivalu Japonské dny v Ostravě a na zámku Kozel společně s českým mistrem na shakuhachi Markem Kimei Matvijou.

 

Viktor Szeri, Tamás Páll, Gyula Muskovics
listopad/prosinec 2019

Choreograf Viktor Szeri, multimediální umělec Tamás Páll a kurátor Gyula Muskovics se od roku 2018 společně spojili a vytvořili pohlcující instalace a představení. Jejich interdisciplinární umělecké projekty spo

jují současný tanec s novými technologiemi, poezií a kurátorskou vizí. Kolektiv se zabývá změnou role lidského těla a představou skutečné zkušenosti na pokraji virtuální a fyzické reality.

V rámci dvoutýdenní rezidence představili multimediální performance SUMMIT, která spekuluje o scénářích temné budoucnosti. Nejnovější projekt Gyula Muskovics, Viktora Szeriho a Tamáse Pálla (Maďarsko) je kolektivní smuteční rituál, příprava na neočekávanou, ale již patrnou budoucnost. Decentralizované prostředí SUMMIT je založeno na kombinaci nových technologií, tance a poezie. Během představení jsou návštěvníci ponořeni do dialogu mezi fyzickou přítomností a prakticky existující, přesto možnou realitou.

 

Jasmin Schaitl
listopad 2019

Jasmin Schaitl (Rakousko) v současné době žije ve Vídni a ve Vratislavi. Nedávno zahájila doktorské studium na Akademii umění a designu ve Vratislavi. Hlavním prostředkem výrazu v její tvorbě je tělo v představení, sochařství, kresbě a videu. Od roku 2011 pracuje jako výtvarnice a performerka; organizuje a vede interdisciplinární projekty. Jasmin sdílí své přístupy k výkonu také prostřednictvím předních workshopů na univerzitách, institucích a festivalech performance po celé Evropě. V oblasti performance a sochařství zkoumá souvislosti a účinek haptického smyslu a paměti. To zahrnuje zapojení publika, účast a předměty / materiály, kterých se musí dotýkat. Jasmin zkoumá, jak trvanlivé kousky a intimní nastavení výkonu a instalace jeden na jednoho ovlivňují a mění vnímání času a prostoru pro publikum.

 

Rayo Tropical
listopad 2019

Natasha Padilha a Anna Júlia Amaral (Brazílie) spolu v odvětví Performance Art spolupracují již 10 let.

V NEIRU představily jejich performance, která proběhla v rámci jejich současného výzkumu, který se týká identity, migrace, náklonnosti a neúspěšné politiky.

 

Staša Guček
říjen 2019

Staša Guček (Slovinsko) vytváří spojení mezi různými uměleckými obory, technologiemi a zvukem. Zajímá se o vědeckou ilustraci, analogovou elektroniku, bioakustiku, polní záznamy a zvyšuje afinitu a péči o svět hmyzu, křehkých ekosystémů a severních mytologií.

Během Stašiny rezidence se uskutečnil workshop a přednáška “Nocturnal Animals”. Pod vedením umělkyně si účastníci workshopu vyrobili hudební nástroj, který vypráví příběh nočních živočichů, klimatických změn i nevidomých hudebníků/ic. Po workshopu následovala přednáška o projektu Nocturnal Animals a tvůrčím procesu Stašy Guček.

 

Dietmar Ippu Herriger & Tivadar Nemesi
červenec 2017

Dietmar Ippu Herriger (šakuhači, alt-saxofon, basová flétna a basklarinet) zasvětil svůj život studiu dechových nástrojů v Evropě a Japonsku. V současnosti vyučuje hru na flétnu, saxofon, klarinet a šakuhači na Leo Kestenberg Music School v Berlíně.

Tivadar Nemesi je budapešťsko-berlínský perkusista hrající na dnes už legendární Hang Drum (bicí nástroj vyvinutý ve Švýcarsku). Vystudoval hudbu a fotografii na Budapešťské akademii a je autorem celé řady hudebních a výtvarných projektů. Věnuje se také filmové hudbě.

V rámci své rezidence pracovali oba umělci na společném projektu MA: In between, Today, jehož vyvrcholením byl koncert v pražském uměleckém klubu Zázemí v Bartolomějské ulici.

 

Steve Cohn
červen-červenec 2016

Multiinstrumentalista a jazzový experimentátor Steve Cohn společně s Markem Kimei Matvijou a Annabelle Plum nahrál a uvedl nové improvizované skladby pro shakuhachi, experimentální hlas a čtvrttónový klavír.