Scolari (PT)
prosinec 2021
Jejich hudba je plynoucí konverzací mezi elektronikou Silvy a Pereiry a Vicentovou trumpetou; je otevřenou cestou k tvorbě nového hudebního jazyka založeného na zkoumáníněkterých binomů společných pro trojici hudebníků: hluk / ticho, abstraktní / konkrétní a melodický / disonantní.
Portugalské trio Scolari v čele s legendárním trumpetistou Luísem Vicentem během své rezidence nahráli s Annabelle Plum a Kimei Matvijou společné album a uvedli koncert v žižkovském klubu Punctum.
Naoko Kikuchi (Japonsko)
listopad 2021
Světová virtuózka na japonské koto vystudovala NHK School of Performing Traditional Japanese Instruments, kde získala mistrovskou licenci. V současné chvíli působí v Berlíně a svůj neobyčejný talent využívá ve velkém spektru aktivit sahajících od premiérování nových skladeb, objednávkám nové hudby pro koto, spolupráci s dalším hudebníky a umělci (tanec a drama) ke hře tradiční a komorní hudby pro koto.
Během své rezidence Naoko vystoupila společně se světoznámým hráčem na shakuhachi Jeanem Françoisem Lagrostem, cembalistkou Monikou Knoblochovou a českým mistrem na shakuhachi Markem Kimei Matvijou na koncertu hudby Torua Takemitsua, Makiho Ishiiho, Tadao Sawaie, Yukiko Watanabe a Ichira Sekiho, který se konal v Divadle Archa.
Steve Cohn (USA)
říjen 2021
Newyorský pianista, shakuhachista, jazzman a improvizátor, jehož hudba prošla za jeho hudební kariéru dramatickým vývojem.
Již podruhé byl Steve hostem Neira. Společně s Annabelle Plum, Markem Kimei Matvijou a hostem Georgem Cremaschim uvedl v rámci své rezidence nové skladby a skladby inspirované Hábovým hudebním odkazem v rámci koncertu na pražské HAMU.
John Kaizan Neptune (USA)
září 2021
Legendární hráč a přední výrobce shakuhachi, jehož výjimečnost spočívá v tom, že jako jeden z prvních západních hráčů reinterpretoval japonskou flétnu shakuhachi a adaptoval ji pro západní hudbu a jazz.
V rámci rezidence John vedl dva intenzivní workshopy hry a výroby shakuhachi, kde představil své unikátní výrobní a hrací techniky, dále účinkoval v rámci festivalu ISFP 21 se skvělým Orchestrem Berg a Stratoclusterem, na festivalu Japonské dny v Ostravě a na zámku Kozel společně s českým mistrem na shakuhachi Markem Kimei Matvijou.
Viktor Szeri, Tamás Páll, Gyula Muskovics
listopad/prosinec 2019
Choreograf Viktor Szeri, multimediální umělec Tamás Páll a kurátor Gyula Muskovics se od roku 2018 společně spojili a vytvořili pohlcující instalace a představení. Jejich interdisciplinární umělecké projekty spo
jují současný tanec s novými technologiemi, poezií a kurátorskou vizí. Kolektiv se zabývá změnou role lidského těla a představou skutečné zkušenosti na pokraji virtuální a fyzické reality.
V rámci dvoutýdenní rezidence představili multimediální performance SUMMIT, která spekuluje o scénářích temné budoucnosti. Nejnovější projekt Gyula Muskovics, Viktora Szeriho a Tamáse Pálla (Maďarsko) je kolektivní smuteční rituál, příprava na neočekávanou, ale již patrnou budoucnost. Decentralizované prostředí SUMMIT je založeno na kombinaci nových technologií, tance a poezie. Během představení jsou návštěvníci ponořeni do dialogu mezi fyzickou přítomností a prakticky existující, přesto možnou realitou.
Jasmin Schaitl
listopad 2019
Jasmin Schaitl (Rakousko) v současné době žije ve Vídni a ve Vratislavi. Nedávno zahájila doktorské studium na Akademii umění a designu ve Vratislavi. Hlavním prostředkem výrazu v její tvorbě je tělo v představení, sochařství, kresbě a videu. Od roku 2011 pracuje jako výtvarnice a performerka; organizuje a vede interdisciplinární projekty. Jasmin sdílí své přístupy k výkonu také prostřednictvím předních workshopů na univerzitách, institucích a festivalech performance po celé Evropě. V oblasti performance a sochařství zkoumá souvislosti a účinek haptického smyslu a paměti. To zahrnuje zapojení publika, účast a předměty / materiály, kterých se musí dotýkat. Jasmin zkoumá, jak trvanlivé kousky a intimní nastavení výkonu a instalace jeden na jednoho ovlivňují a mění vnímání času a prostoru pro publikum.
Rayo Tropical
listopad 2019
Natasha Padilha a Anna Júlia Amaral (Brazílie) spolu v odvětví Performance Art spolupracují již 10 let.
V NEIRU představily jejich performance, která proběhla v rámci jejich současného výzkumu, který se týká identity, migrace, náklonnosti a neúspěšné politiky.
Staša Guček
říjen 2019
Staša Guček (Slovinsko) vytváří spojení mezi různými uměleckými obory, technologiemi a zvukem. Zajímá se o vědeckou ilustraci, analogovou elektroniku, bioakustiku, polní záznamy a zvyšuje afinitu a péči o svět hmyzu, křehkých ekosystémů a severních mytologií.
Během Stašiny rezidence se uskutečnil workshop a přednáška “Nocturnal Animals”. Pod vedením umělkyně si účastníci workshopu vyrobili hudební nástroj, který vypráví příběh nočních živočichů, klimatických změn i nevidomých hudebníků/ic. Po workshopu následovala přednáška o projektu Nocturnal Animals a tvůrčím procesu Stašy Guček.
Dietmar Ippu Herriger & Tivadar Nemesi
červenec 2017
Dietmar Ippu Herriger (šakuhači, alt-saxofon, basová flétna a basklarinet) zasvětil svůj život studiu dechových nástrojů v Evropě a Japonsku. V současnosti vyučuje hru na flétnu, saxofon, klarinet a šakuhači na Leo Kestenberg Music School v Berlíně.
Tivadar Nemesi je budapešťsko-berlínský perkusista hrající na dnes už legendární Hang Drum (bicí nástroj vyvinutý ve Švýcarsku). Vystudoval hudbu a fotografii na Budapešťské akademii a je autorem celé řady hudebních a výtvarných projektů. Věnuje se také filmové hudbě.
V rámci své rezidence pracovali oba umělci na společném projektu MA: In between, Today, jehož vyvrcholením byl koncert v pražském uměleckém klubu Zázemí v Bartolomějské ulici.
Steve Cohn
červen-červenec 2016
Multiinstrumentalista a jazzový experimentátor Steve Cohn společně s Markem Kimei Matvijou a Annabelle Plum nahrál a uvedl nové improvizované skladby pro shakuhachi, experimentální hlas a čtvrttónový klavír.