Bývalí rezidenti

Viktor Szeri, Tamás Páll, Gyula Muskovics
listopad/prosinec 2019

Choreograf Viktor Szeri, multimediální umělec Tamás Páll a kurátor Gyula Muskovics se od roku 2018 společně spojili a vytvořili pohlcující instalace a představení. Jejich interdisciplinární umělecké projekty spojují současný tanec s novými technologiemi, poezií a kurátorskou vizí. Kolektiv se zabývá změnou role lidského těla a představou skutečné zkušenosti na pokraji virtuální a fyzické reality.

V rámci dvoutýdenní rezidence představili multimediální performance SUMMIT, která spekuluje o scénářích temné budoucnosti. Nejnovější projekt Gyula Muskovics, Viktora Szeriho a Tamáse Pálla (Maďarsko) je kolektivní smuteční rituál, příprava na neočekávanou, ale již patrnou budoucnost. Decentralizované prostředí SUMMIT je založeno na kombinaci nových technologií, tance a poezie. Během představení jsou návštěvníci ponořeni do dialogu mezi fyzickou přítomností a prakticky existující, přesto možnou realitou.

 

Jasmin Schaitl
listopad 2019

Jasmin Schaitl (Rakousko) v současné době žije ve Vídni a ve Vratislavi. Nedávno zahájila doktorské studium na Akademii umění a designu ve Vratislavi. Hlavním prostředkem výrazu v její tvorbě je tělo v představení, sochařství, kresbě a videu. Od roku 2011 pracuje jako výtvarnice a performerka; organizuje a vede interdisciplinární projekty. Jasmin sdílí své přístupy k výkonu také prostřednictvím předních workshopů na univerzitách, institucích a festivalech performance po celé Evropě. V oblasti performance a sochařství zkoumá souvislosti a účinek haptického smyslu a paměti. To zahrnuje zapojení publika, účast a předměty / materiály, kterých se musí dotýkat. Jasmin zkoumá, jak trvanlivé kousky a intimní nastavení výkonu a instalace jeden na jednoho ovlivňují a mění vnímání času a prostoru pro publikum.

 

Rayo Tropical
listopad 2019

Natasha Padilha a Anna Júlia Amaral (Brazílie) spolu v odvětví Performance Art spolupracují již 10 let.

V NEIRU představily jejich performance, která proběhla v rámci jejich současného výzkumu, který se týká identity, migrace, náklonnosti a neúspěšné politiky.

 

Staša Guček
říjen 2019

Staša Guček (Slovinsko) vytváří spojení mezi různými uměleckými obory, technologiemi a zvukem. Zajímá se o vědeckou ilustraci, analogovou elektroniku, bioakustiku, polní záznamy a zvyšuje afinitu a péči o svět hmyzu, křehkých ekosystémů a severních mytologií.

Během Stašiny rezidence se uskutečnil workshop a přednáška “Nocturnal Animals”. Pod vedením umělkyně si účastníci workshopu vyrobili hudební nástroj, který vypráví příběh nočních živočichů, klimatických změn i nevidomých hudebníků/ic. Po workshopu následovala přednáška o projektu Nocturnal Animals a tvůrčím procesu Stašy Guček.

 

Dietmar Ippu Herriger & Tivadar Nemesi
červenec 2017

Dietmar Ippu Herriger (šakuhači, alt-saxofon, basová flétna a basklarinet) zasvětil svůj život studiu dechových nástrojů v Evropě a Japonsku. V současnosti vyučuje hru na flétnu, saxofon, klarinet a šakuhači na Leo Kestenberg Music School v Berlíně.

Tivadar Nemesi je budapešťsko-berlínský perkusista hrající na dnes už legendární Hang Drum (bicí nástroj vyvinutý ve Švýcarsku). Vystudoval hudbu a fotografii na Budapešťské akademii a je autorem celé řady hudebních a výtvarných projektů. Věnuje se také filmové hudbě.

V rámci své rezidence pracovali oba umělci na společném projektu MA: In between, Today, jehož vyvrcholením byl koncert v pražském uměleckém klubu Zázemí v Bartolomějské ulici.

 

Steve Cohn
červen-červenec 2016

Multiinstrumentalista a jazzový experimentátor Steve Cohn společně s Markem Kimei Matvijou a Annabelle Plum nahrál a uvedl nové improvizované skladby pro shakuhachi, experimentální hlas a čtvrttónový klavír.