Výzva

NEIRO vyhlašuje otevřenou výzvu na umělecké rezidence v Praze.

 

Do konce roku 2019, vyhlašuje NEIRO Association for Expanding Arts, z. s. výzvu na 1 až 2 umělecké rezidenční pobyty. Rozsah pobytů je možné individuálně domluvit. Podmínkou je minimální délka pobytu, která je stanovena na 1 týden.

Vybraní umělci, kterým bude přidělena rezidence, vytváří své projekty kompletně nebo částečně v prostorách NEIRA. Vrcholnou součástí rezidence je i závěrečná veřejná prezentace projektu. Ta se musí konat v bezprostřední blízkosti samotného rezidenčního pobytu, nebo v rozmezí 1 měsíce od ukončení rezidenčního pobytu.

Rezidenční prostory jsou vhodné jak pro rezidenty z oblasti výtvarného umění, kteří prostor mohou využít jako ateliér pro kresbu, malbu apod., zároveň tak pro umělce s přesahem do performance, zvukové a audiovizuální tvorby, kterým bude k dispozici technické vybavení studia NEIRO.

Hlavním cílem projektu je podpoření tvůrčího rozvoje umělců v jiném než jejich domácím prostředí, kde se budou moci plně soustředit na svoji tvorbu a sbírat kreativní podněty z nového místa. Jedním z dalších cílů je tvůrčí konfrontace místní umělecké scény s uměleckou scénou rezidenta a naopak, která povede k navázání nových spoluprací a vzniku nových tvůrčích impulzů. NEIRO věří že pro rozvoj umělecké tvorby se společenským přesahem je zásadní prostor, čas a tvůrčí impulzy vzniklé ze střetu odlišných přístupů, kultur, prostředí a oborů.

 

Obsah

Rezidence NEIRO budou mít podobu jednoho a více týdnů dle domluvy v klidném rezidenčním prostoru NEIRO, který je situován v inspirativní umělecké čtvrti Vršovice. Rezidenti budou moci využít obytný rezidenční prostor a studio NEIRO pro práci na svých projektech. Důležitým aspektem rezidence bude uvedení rezidenta do českého uměleckého prostředí v podobě setkání s lokálními umělci a jejich tvorbou.

Završením rezidenčního pobytu umělců bude veřejný výstup dle projektu konkrétního umělce (výstava, performance, veřejné promítání, intervence ve veřejném prostoru, hudební, divadelní nebo taneční produkce, veřejné čtení apod.). Členové realizačního týmu poskytnou rezidentům produkční pomoc při realizaci jejich projektů a pomohou mu navázat kontakty s českými umělci a institucemi.

 

Rezidenční prostor a studio NEIRO

Rezidenční prostory se nacházejí ve vnitrobloku a případné zvukové emise sousedy neruší.

V klidné části pražských Vršovic, pár minut od samotného Vršovického náměstí, se nachází rezidenční prostor a studio NEIRO. Rezidenční prostor se nachází ve vnitrobloku obytného domu a je rozdělen na dva sektory – obytný a studio. První část disponuje vybavenou kuchyní s jídelním stolem, ve vedlejší místnosti je umístěna postel, klavír a obsáhlá uměnovědná knihovna. V druhé části se nachází studio, které má rozlohu 40 m². Mezi prostory je koridor s koupelnou a toaletou. Obě dvě části mají okna do dvora, který je taktéž k dispozici při tvorbě.

Umělecké rezidence jsou poskytovány umělcům ze všech oborů v rozsahu 1 až 4 týdny.
Umělci si svůj pobyt spolufinancují.

Poskytujeme ubytování, knihovnu a vybavené studio, viz. zařízení.

Žádosti o udělení rezidence posílejte na info@neiro.org.