Shakuhachi

V příjemném, adekvátně zvukově upraveném Studiu NEIRO pořádáme soukromé lekce hry na japonskou bambusovou flétnu shakuhachi [šakuhači]. Pod vedením prvního českého mistra ve hře na tento tradiční nástoj, Marka Kimei Matviji, můžete poznat svobodu spojenou s introspekcí, kterou nástroj nabízí.

“Dech je základ hry na flétnu shakuhachi. Je to základ tónu, barvy i výrazu. Dech přeměněný v tón je odrazem míry napětí a uvolnění těla i mysli. K práci s tělem a dechem se s žáky stále vracím ať jsou začátečníci nebo již pokročilí.

Absolutní začátečníci zkouší elementární melodická cvičení, poté české lidovky, japonské moderní skladby, vrcholem vyučovaného repertoáru jsou duchovní skladby koten honkyoku školy Kifu-kai.”

Zájemci si zde mohou začátečnické nástroje také zapůjčit, eventuálně lze dohodnout i koupi profesionálního nástroje z Japonska.

Máte zájem? Kontaktujte nás.
______________________

 

Marek Kimei Matvija

Mistr hry na původně japonskou flétnu shakuhachi [šakuhači]. Japonskou tradiční hudbu studuje pod vedením mistra Mitsuhashiho Kifu, který mu udělil mistrovský titul a jméno Kimei (貴明). Marek se tak stal historicky prvním Čechem, jenž dosáhl tohoto uznání.

Vedle japonské hudby má Marek též velkou vášeň pro improvizovanou a soudobou hudbu; je členem Topos Kolektivu, který vytváří hudbu pro konkrétní místo a prostor. Je také ředitelem a jedním ze zakladatelů International Shakuhachi Festival Prague a zakládajícím členem NEIRO Association for Expanding Arts. Marek Matvija vystudoval na pražské FAMU a koncertoval v Česku i na Slovensku, v Portugalsku, Nizozemí, Maďarsku, USA a Japonsku. www.matvija.cz

Diskografie:
Quarter to Three, label: Polí5, 2017

Projekty:
Quarter to Three (čtvrt-tónová improvizovaná hudba)
Topos Kolektiv (site-specific performance)
International Shakuhachi Festival Prague (umělecký ředitel)

Stáže:
Kifu Mitsuhashi (Tokyo)
Marcelo Dos Reis (Lisabon)
Christopher Yohmei Blasdel (Tokyo)