Reison Kuroda | Shakuhachi Unlimited

25. 11. 2022
20:00 Klášter sv. Anežky České

Uslyšíte hudbu spojující zenovou estetiku s progresivní tonalitou. Zažijete křehkou krásu pomíjivosti v sepětí s tempem japonských velkoměst.
Reison Kuroda pochází z hráčské linie Aoki Reibóa II., držitele titulu Národní žijící poklad. Jeho tradiční zvuk spojený s brilantním stylem a výjimečnou hudební inteligencí získali Kurodovi široký kritický ohlas v Japonsku i zahraničí. Získal řadu ocenění včetně 1. místa na World Shakuhachi Festival Competition v Londýně v roce 2018. Reison Kuroda je členem japonského all-star ansámblu Shakuhachi 5.
Jeho první český koncert ozdobí světová premiéra Soni Vetché pro shakuhachi, hlas (Annabelle Plum) a violoncello (Balázs Adorjan), libreto Marie Iljašenko. Výjimečným zážitkem bude též Tomomiho Adachiho skladba, pro kterou vytvořil 3D objekt jako formu notového zápisu. Zazní také japonská duchovní hudba, jež mezinárodně proslavila flétnu shakuhachi.

Koncert je součástí série NEIRO Unlimited, která se zaměřuje výhradně na špičkové mezinárodní hudebníky, kteří své regionální nástroje používají v soudobé hudbě.

Koncert pořádá NEIRO Association for Expanding Arts z.s. pořadatel International Shakuhachi Festival Prague a Národní galerie v Praze, za podpory MKČR a města Prahy. Partnerem koncertu je GoOut.cz.

Program koncertu

Ultrafiltration (2018)
Erika KIMURA
Evropská premiéra

KO / Shine (2000)
Akira Nishimura
Evropská premiéra

Ancient Chinese Experimental Music -From Yue Jing- No.5 (2019, 3D partitura) 6’〜10’
Tomomi Adachi
Evropská premiéra

Shiki-soku-zeKu III (1996) 14’
Choji Kaneda
Evropská premiéra

Příští stanice – Válka (2022) 7′
Soňa Vetchá,
shakuhachi, hlas, violoncello
hosté: Annabelle Plum, Balázs Adorjan
Světová premiéra

Ōshu Sashi (tradiční koten honkyoku) 7’
Masanosuke Jimbo