ZVUKY KONCE SVĚTA

Zvuky konce světa: Plum, Hejl, Matvija

Přijďte zažít jedinečný koncert pro hlas, preparovaný klavír a japonskou flétnu shakuhachi. Vychutnejte si neobvyklou hudbu v prostředí vinohradského bytu navrženého architektem Leopoldem Hronem v roce 1928. Tento koncert je možná na delší dobu poslední příležitostí, kdy zažít živé hudební vystoupení.

Pro nás jako aktivní hudebníky je tento koncert na nějakou dobu rozlučkou s veřejným vystupováním a vstupem do dalšího nejistého období. Přijďte nás podpořit.

Vzhledem k omezené kapacitě koncertu na deset osob je nutné se předem registrovat na info@neiro.org, načež obdržíte přesnou adresu místa konání. Vstupné dobrovolné, doporučená cena vstupenky je 390 Kč.

Annabelle Plum
Zpěvačka a hlasová performerka Annabelle Plum (*1984) využívá svůj více jak tří oktávový rozsah v současné hudbě, improvizaci a jazzu. Zaměřuje se na experimentální hlasové techniky a práci s barvou tónu. Zabývá se interpretací grafických partitur a performancí v prostoru.


Vystudovala divadelní umění na Brown University (USA) a Performance Design and Practice (Central St. Martins – University of the Arts London, Velká Británie). Rozšířené hlasové techniky studovala u Jonathana Hart Makwaiy (Francie a USA). Od roku 2009 žije v Praze, kde vede hlasové workshopy a vyučuje. Od roku 2013 do roku 2015 vedla kurz Hlasové tvorby na pražské DAMU, Katedře alternativního a loutkového divadla. Od roku 2016 studuje hlas pod vedením špičkové performerky divadla Noh Hisy Uzawy (škola Kanze) v Tokiu.

Uskutečnila světové premiéry děl těchto skladatelů: Ian Mikyska, Petr Hora, Anna Vtipilová a Michal Wróblewski. V roce 2020 byla sólistkou s Orchestrem Berg, pro českou premiéru skladby Sweetheart, Goodbye! německé skladatelky Brigitty Muntendorf. Annabelle Plum je zakládající členkou TOPOS KOLEKTIVU, vystupuje v duu s Žanetou Vítovou (hlas a akordeon), je frontmankou formace Die Schatten (alternativní rock) a součástí mezinárodního tria Quarter to Three (mikrotonální improvizovaná hudba).

Matouš Hejl
Tvorba Matouše Hejla zasahuje do oblasti vážné hudby, experimentální elektronické hudby, filmu, divadla, radioartu a multimédií. V roce 2018 se stal finalistou skladatelské soutěže České filharmonie, která uvedla jeho skladbu Crossings. Je držitelem ceny za soudobou hudbu Trochu nižší C4 2018 nebo Ceny Karla Krautgartnera 2016 za nejlepší skladbu pro jazzový orchestr. Za hudbu pro filmy Ztraceni v Mnichově a Staříci byl nominován na Českého lva. Opakovaně spolupracoval s Orchestrem Berg, se kterým mimo jiné v loňském roce zrealizoval imerzivní kompozici Prolínám, stmívám. Vystupuje v komorním kontextu jako hráč na klavír, cimbál, perkuse či baskytaru – nástroje, jejichž zvukové možnosti neustále objevuje a zkoumá. Skladbu studoval ve Stockholmu na Royal College of Music, na pražské Akademie múzických umění a Berklee College of Music v Bostonu.

Marek Kimei Matvija

Marek Kimei Matvija je filmařem, hudebním dramaturgem a mistrem hry na původně japonskou flétnu shakuhachi [šakuhači]. Japonskou tradiční hudbu studuje pod vedením mistra Mitsuhashiho Kifū, který mu udělil mistrovský titul a jméno Kimei (貴明). Marek se tak stal historicky prvním Čechem, jenž dosáhl tohoto uznání.

Vedle japonské hudby má Marek též vášeň pro improvizovanou a soudobou hudbu; je člen Topos Kolektivu, který vytváří hudbu pro konkrétní místo a prostor. Rovněž je umělecký ředitel a jeden ze zakladatelů International Shakuhachi Festival Prague a zakládající člen NEIRO Association for Expanding Arts z.s.. Marek Matvija vystudoval na pražské FAMU a koncertoval napříč ČR a na Slovensku, v Německu, Portugalsku, Velké Británii, Nizozemí, Maďarsku, USA a Japonsku.
V roce 2020 hostoval na albu Michala Rataje a Jaromíra Typlta Zaškrábnutí (Polí5).

www.matvija.cz

 

Koncert pořádá NEIRO Association for Expanding Arts z.s. za podpory Státního fondu kultury České republiky.